238 - آيا رسول اكرم صلى الله عليه و آله خبر از غيبت امام زمان عليه السلام داده است ؟

موعود شناسی و پاسخ به شبهات – پیرامون غيبت صغرا

آرى ، در بسيارى از روايات به اين موضوع اشاره شده است ؛ ابن عباس در حديثى از رسول خدا صلى الله عليه و آله نقل مى كند كه فرمود:... و جعل من صلب الحسين ائمة يقومون باءمرى و نحفظون وصيتى التاسع منهم قائم اهل بيتى و مهدى امتى اشبه الناس بى فى شمائله و اقواله و افعاله . يظهر بعد غيبة طويلة و حيرة مضلة فيعلن امر الله و يظهر دين الله جل و عز ...(687) ؛((... و از صلب حسين امامانى قرار داد كه به امر من قيام كرده و وصيت مرا حفظ خواهند نمود. نهمين از آنها قائم اهل بيت من و مهدى امت من است او شبيه ترين مردم به من در شمايل و اقوال و افعال است . بعد از غيبتى طولانى و حيرتى گمراه كننده ظهور خواهد كرد آن گاه امر خدا را اعلان كرده و دين او را ظاهر خواهد نمود ...)).
امام على عليه السلام نيز از رسول خدا صلى الله عليه و آله روايت كرده كه فرمود:ثم يغيب عنهم امامهم ما شاءالله و يكون له غيبتان اءحداهما اءطول من الاخرى ...(688) ؛((آن گاه امامشان از ميان آنها تا هر زمان كه خدا خواهد غايب خواهد شد. و براى او دو غيبت مقرر شده كه يكى از آن دو از ديگرى طولانى تر است ...)).
جابر بن عبدالله انصارى از رسول خدا صلى الله عليه و آله پرسيد:وللقائم من ولدك غيبة ؟ قال : اءى و ربى . ثم قراء هذه الاية :((و ليمحص الله الذين آمنوا و يمحق الكافرين(689)))(690) ؛((آيا براى قائم از اولاد تو غيبت است ؟ فرمود: آرى به خدا سوگند. آن گاه اين آيه را قرائت نمود:و ليمحص الله الذين آمنوا و يمحق الكافرين.))

687- كمال الدين ، ص 256؛ بحارالانوار ، ج 36 ، ص 227 ، ح 3.
688- بحارالانوار ، ج 52 ، ص 380.
689- سوره آل عمران ، آيه 141.
690- بحارالانوار ، ج 51 ، ص 73 ، ح 18؛ كمال الدين ، ص 287.
منبع :کتاب موعود شناسی و پاسخ به شبهات
نویسنده :علی اصغر رضوانی
انتشارات مسجد مقدس جمکران

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت کنید. ایمیل:

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن