515- اگر بايد امام را امام ديگر غسل دهد حضرت را چه كسى غسل خواهد داد؟

موعود شناسی و پاسخ به شبهات – پیرامون تاریخ بعد از ظهور
آرى مطابق برخى از روايات امام را تنها امام بايد غسل دهد ، از جمله امام رضا عليه السلام فرمود:ان الامام لا يغسله الا الامام(1317) ؛((امام را جز امام غسل نمى دهد.))
بنابراين قدر مسلم آن است كه يكى از امامان معصوم بايد حضرت مهدى عليه السلام را بعد از رحلت غسل دهد. اما كدام يك از آن بزرگواران مراسم تغسيل و خاك سپارى را انجام مى دهند؟
از روايات استفاده مى شود كه امام حسين عليه السلام بعد از رجعت ، عهده دار اين امر خواهد شد.
از امام صادق عليه السلام نقل شده كه فرمود:... جاء الحجة الموت فيكون الذى يلى غسله و كفنه و حنوطه و ايلاجه حفرته الحسين و لا يلى الوصى الا الوصى(1318) ؛((... مرگ حجت فرا مى رسد پس متولى غسل و كفن و حنوط و دفن او امام حسين عليه السلام است و كسى به جز وصى متولى امور وصى نمى شود.))
و نيز مطابق روايتى ديگر فرمود:فاذا استقرت المعرفة فى قلوب المومنين انه الحسين عليه السلام جاء الحجة الموت فيكون الذى يغسله و يكفنه و يحنطه و يلحده فى حفرته الحسين بن على عليه السلام و لا يلى الوصى الا الولى(1319) ؛((چون معرفت و ايمان به امام حسين عليه السلام در دلهاى مومنين استقرار يافت مرگ حضرت حجت فرا مى رسد پس امام حسين عليه السلام متولى غسل و كفن و حنوط و دفن ايشان خواهد شد و هرگز غير از وصى ، وصى را تجهيز و آماده براى خاك سپارى نمى كند)).
1317- كافى ، ج 1 ، ص 384.
1318- بحارالانوار ، ج 51 ، ص 56 ، ح 46.
1319- كافى ، ج 8 ، ص 206؛ بحارالانوار ، ج 53 ، ص 94 ، ح 103.
منبع  : کتاب موعود شناسی و پاسخ به شبهات
نویسنده : علی اصغر رضوانی

توسط RSS یا ایمیل مطالب جدید را دریافت کنید. ایمیل:

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن